Zima jest wrogiem każdego samochodu!

Нет комментариев

Zima jest wrogiem każdego samochodu!

Zimowe temperatury zwiększają ryzyko wypadków. Ale nawet tak nieprzyjemne zdarzenie może uszkodzić samochód z powodu niskich temperatur. Zimno „wzywa” materiał i technologię auta, nawet jeśli jest ono przygotowane na bardzo niskie temperatury, co w naszej części świata jest niezwykle rzadkie.

„Kierowcy muszą nie tylko przygotować swoje pojazdy do warunków zimowych, ale także dostosować styl jazdy do zmieniających się warunków drogowych”, mówi badanie Goslar Institute zlecone przez firmę ubezpieczeniową HUK-Coburg.

Jeśli chodzi o zimowe uszkodzenia samochodu, większość ludzi myśli o wklęsłych okładkach jako o śliskiej nawierzchni, na przykład wydłużającej drogę hamowania lub, w najgorszym przypadku, o całkowitej lub tymczasowej utracie kontroli nad samochodem przez kierowców.

Nie jest to przesadzone twierdzenie, jak ustalili statystycy z Niemieckiego Stowarzyszenia Ubezpieczeń (GDV). Porównali dane z Niemieckiej Służby Meteorologicznej z tego dnia z uszkodzeniami dróg i stwierdzili, że wilgotność zwiększa ryzyko wypadków w każdej temperaturze, ale szczególnie w chłodne dni. W związku z tym połączenie wilgoci i zimna zwiększa liczbę wypadków o prawie 20 procent w porównaniu z „przeciętnym” dniem.

Ale co, jeśli samochód zostanie uszkodzony przez śnieg, lód i śliskie drogi? Kto wtedy płaci? Na przykład tak zwany „czarny” lód to jeden z największych problemów kierowców zimą. Zgodnie z orzecznictwem, kierujący samochodem w takich warunkach eksploatacyjnych musi być na to przygotowany.

W szczególności oznacza to, że w miesiącach zimowych kierowcy muszą nie tylko dbać o zgodność opon swojego pojazdu z przepisami, tj. „Osoba siedząca za kierownicą jest raczej zobowiązana do dostosowania stylu jazdy do warunków pogodowych , to w razie wątpliwości można prowadzić samochód nawet pieszo” – mówi Instytut Goslara.

Wynika z tego, że w przypadku wypadku oblodzonego ofiara również często jest oskarżana o współudział w sądzie, chyba że może udowodnić ponad wszelką wątpliwość, że zachowała się prawidłowo, tj. zgodnie z towarzyszącą sytuacją.

„Dobrze, jeśli w takiej sytuacji jest pełne ubezpieczenie” – podkreślają w instytucie. W końcu sama sobie zadośćuczyni. Wypłacane również, jeśli nie można ustalić przyczyny wypadku. Posiadacze pełnej kompleksowej polisy ubezpieczeniowej muszą tylko upewnić się, że zgłoszą szkodę do swojej firmy ubezpieczeniowej w ciągu siedmiu dni.

Przeczytaj więcej na ten temat:

Przygotowanie samochodu do zimy

Eksploatacja pojazdu w zimie

Внимание! Курение вредит вашему здоровью! Не занимайтесь самолечением! Проконсультируйтесь с врачом!
Scroll Up